O Freedivingu

Nejstarší a nejpřirozenější forma potápění... Jen se nadechnout a potopit… 

Motto: Já jsem oceán a oceán jsem já...

  • Potápíš se bez drahého vybavení - automatiky, žaketu, vzduchové láhve a veškeré moderní techniky, která je nákladná a těžká. 
  • Jen se nadechneš a zanoříš na několik minut pod hladinu. V klidu, v pohodě, volnosti můžeš žít a plavat chvilku tam, odkud jsme všichni přišli. 
  • Žádní vodní tvorové pod vodou se Tě nebojí, neodplouvají, naopak, jsou zvědaví a jdou se na Tebe podívat z blízka.

Že nevíš o čem mluvím?

Tak jak to je?

Velryby, delfíni, tuleni, jsou savci jako my, lidé. Jejich fyziologie se při pobytu na hladině příliš neliší od naší, lidské. Ale když se začínají potápět a zadržovat dech, začnou se v jejich tělech dít změny, které nazýváme „Potápěcí reflex savců“. A protože tento reflex je také součástí našeho genetického kódu, i my se můžeme potápět na mnohem delší dobu, než jsme si kdy mysleli!

Díky rozsáhlému výzkumu freedivingu, prováděného na univerzitách, nyní mnohem lépe chápeme skutečnou hodnotu potápěcího reflexu savců. Integrací tohoto jedinečného výzkumu spolu s mnoha lety rozsáhlé pedagogické praxe v odborné přípravě freediverů světové třídy určil systém FII klíčové znalosti a základní dovednosti pro nejefektivnější vzdělávání jednotlivců ve freedivingu. FII vyvinul specializované vzdělávací programy, připravující své studenty používat svůj vlastní vrozený potápěcí reflex savců a pohybovat se pod vodou efektivně na jeden nádech.

Freediving je návykový

Lidé všech generací, úrovní a zkušeností obyčejně nenalézají slova, když vyprávějí o pocitech při pohybu pod vodou na nádech. Jedna věc na které se ale shodují všichni, je: Freediving je návykový!

S minimální výbavou

Nádechové potápění, známé taky jako apnoe nebo freediving, je jedním z nejrychleji se rozvíjejících sportů na světě! Umožňuje potápěčům zkoumat krásy podmořského světa na jeden nádech, bez břemene dýchacího přístroje a bez investice do drahého vybavení.

Potápěcí reflex savců

Během několika dní vám pomůžu znovuobjevit tento reflex savců, který mají lidé, stejně jako velryby, delfíni či jiní mořští savci

Karel Fiala, freediving instruktor

Mám jednoduchou filozofii – Žít pod vodou. Je jedno v jaké hloubce, je jedno na jaké vzdálenosti. Jen tam prostě být, ležet třeba na dně, nebo se vznášet prostorem a pozorovat okolí, prohlížet si podvodní krajinu, kamarádit s rybami, proplouvat díry… MEDITOVAT...

To vše rád předám i Vám...

Karel Fiala, Freediving instruktor, www.freedivinginstructors.com

O životě lidí pod vodou

Podíváme-li se na teorii evoluce, pak život vyšel z oceánu. Začalo to s jednobuněčnými organismy, které se v průběhu doby vyvinuly do komplexnějších a složitějších životních forem. Následně se tyto organismy vyvinuly v ryby a další živočichy vystrkující hlavu z vody za účelem hledání nového životního prostoru. Tato snaha v průběhu milionů let vedla k vývoji plic a suchozemských živočichů. O pár milionů let později se někteří z těchto nejvyšších vyvinutých tvorů, zvaných savci, rozhodli k návratu do oceánů, aby si vychutnali prostředí, které bylo kdysi pro jejich předky domovem. Nicméně jako teplokrevným živočichům jim zůstaly plíce a proto jim nezbylo nic jiného, než pojmout freediving jako svou životní cestu. Velryby, delfíni a tuleni jsou všichni savci stejně jako my. Máme za sebou podobný evoluční vývoj a sdílíme část stejného genetického kódu, nesoucího řadu fyziologických reakcí, kterým se říká potápěcí reflex savců...

Chcete si užívat volnost pod vodou, kamarádit s rybami, prohlížet v klidu vodní svět?

Máte nějaké dotazy ohledně potápění na nádech?

Ptejte se...

KAREL FIALA

FII Professional # 0128
Freediver Level 1, 2, 3
Advanced Freediving Safety
First Aid
CPR
Oxygen Provider
Assistant Instructor
Freediving Instructor Exam

e-mail

telefon

604 819 143